Na czym polega konserwacja modułów fotowoltaicznych?
Panele fotowoltaiczne to w dużej mierze sprzęt samowystarczalny. Choć na co dzień nie wymaga ingerencji człowieka, warto regularnie – choć niezbyt często – kontrolować stan modułów. Rutynowa konserwacja i usunięcie naturalnych zanieczyszczeń powstałych między innymi w efekcie całorocznych opadów atmosferycznych pozwala na utrzymanie optymalnej wydajności domowej elektrowni. Jak wykonać czyszczenie instalacji?
Czy instalację fotowoltaiczną trzeba czyścić?
Fotowoltaika – jak każdy sprzęt montowany na zewnątrz budynku – ulega wpływowi środowiska naturalnego. Choć w przypadku paneli PV nie jest to wpływ zagrażający działaniu konstrukcji, gdyż jest ona wyjątkowo solidna i dobrze zabezpieczona, regularne czyszczenie modułów zapewnia stabilność pobierania energii na optymalnym poziomie.
Różnorodność czterech pór roku powoduje częste zmiany temperatur, wilgotności powietrza i opadów. W czasie każdego sezonu na modułach odkłada się kurz, osady z zanieczyszczonego deszczu, sadza, powstający w warunkach wysokiej wilgoci mech i ptasie ekskrementy. Niektóre z nich w pewnym stopniu mogą być usuwane samoistnie – wraz z topniejącym śniegiem, czy rzęsistym deszczem, chociaż należy pamiętać, że opady atmosferyczne również pozostawiają po sobie ślady na elementach instalacji.
Odkładająca się warstwa zanieczyszczeń powoduje ograniczenie dopływu promieni słonecznych oraz spadek mocy pobierania energii. Wydajność takiej instalacji obniża się, a brak kontroli może z czasem doprowadzić do skoków napięcia i rozszczelnienia modułów. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, raz lub dwa razy w roku należy przeprowadzić konserwację instalacji fotowoltaicznej. Taki zabieg nie tylko przedłuży żywotność systemu energetycznego, ale też pomoże zwiększyć jego wydajność i sprawność.
Sposoby konserwacji instalacji fotowoltaicznej
Konserwację instalacji fotowoltaicznej można przeprowadzić na dwa sposoby: samodzielnie lub zlecając pracę fachowej firmie. Choć pierwszy sposób jest możliwy, z wielu względów nie jest polecany. Panele umieszczane są zazwyczaj na dachach budynków, gdzie należy zachować szczególną ostrożność, gdyż poruszanie się na takiej wysokości jest niebezpieczne. Nieprawidłowe przeprowadzenie czyszczenia może też przynieść inwestorowi więcej szkód niż pożytku – bez odpowiedniego przygotowania technicznego i merytorycznego moduły łatwo można zarysować, rozszczelnić lub uszkodzić w inny sposób. Aby wykazać różnice między dwoma typami konserwacji, należy poznać charakterystykę ich obu.
Samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych
Do samodzielnych prac konserwatorskich należy podejść z dużą dozą ostrożności. Przede wszystkim, warto pamiętać, że przy dużym zanieczyszczeniu domorosła interwencja może nie być wystarczająca. Ponadto, praca na dużych wysokościach wymaga dobrego zabezpieczenia przed wypadkiem.
Pierwszą okolicznością, na którą trzeba zwrócić uwagę przed przystąpieniem do prac, jest pora dnia, w której planujemy rozpocząć czyszczenie modułów. Nie należy robić tego w okolicach południa, gdy oddziaływanie słońca jest najbardziej intensywne. Wtedy to moduły są rozgrzane do bardzo wysokich temperatur, a nagły jej skok może spowodować spięcia instalacji. Lepsze będą bardzo wczesne godziny poranne, gdy system jest jeszcze wychłodzony po nocy lub późne popołudnie, gdy zebrana w dzień energia nieco opadnie.
Ogniwa fotowoltaiczne są pokryte solidną warstwą laminatu z folii, tworzywa sztucznego i szkła hartowanego – taka warstwa zabezpiecza moduły przed negatywnym wpływem wilgoci. Mimo to, należy zajmować się nimi z dużą ostrożnością. Do mycia używa się miękkiej, delikatnej gąbki lub płaskiego mopa bez wystających włókien. Twarde myjki i szorstkie szczotki mogą uszkodzić strukturę paneli. Mimo domowych warunków, do pielęgnacji instalacji fotowoltaicznej nie należy używać typowych do sprzątania środków chemicznych. W tym przypadku można użyć roztworu z destylowanej wody i izopropanolu, łącząc je ze sobą w proporcjach 1:1.
Profesjonalne czyszczenie modułów fotowoltaicznych.
Jeżeli panele można mniej lub bardziej dokładnie umyć samodzielnie, to czy zatrudnianie profesjonalnej ekipy czyszczącej ma sens? Aby odpowiedzieć na to pytanie, uwagę trzeba skierować na sposób, w jaki fachowcy radzą sobie z konserwacją modułów fotowoltaicznych.
Pracownicy firmy zajmującej się czyszczeniem takiego sprzętu są wyposażeni w odpowiednie, profesjonalne narzędzia, przystosowane do specyfiki technologii. Z uwagi na doświadczenie potrafią szybko dostosować technikę pracy nawet do najbardziej nietypowych warunków. Przygotowanie merytoryczne gwarantuje wykonanie pracy bez wyrządzonych przypadkowo kosztownych usterek.
Profesjonaliści wykorzystują zazwyczaj dwie metody czyszczenia ogniw: systemy odwróconej osmozy lub jonowo-kationowy. Pierwszy z nich zakłada wykorzystanie filtra membranowego, który umożliwia uzyskanie czystości na poziomie 95 – 98 procent. System jonowo-kationowy wykorzystuje żywicę ze złożem mieszanym, co daje aż 99,9 procent czystości. Wydajność takiego filtrowania jest nieograniczona, jednak mieszankę złoża należy wymieniać uwzględniając poziom twardości wody.
Systemy myjące muszą mieć odpowiednio dobrane filtry, technikę szczotkowania, system prętowy i dostosowanie do typu przestrzeni pracy. Efektywne czyszczenie ogniw wymaga więc solidnego przygotowania technicznego i teoretycznego, a także doświadczenia w pracy z technologiami działającymi pod napięciem. Tylko w takich warunkach konserwacja zapewnia najbardziej optymalne, wieloletnie działanie systemu fotowoltaicznego.