Na rynku dostępnych są dziesiątki producentów płyt styropianowych.
Zasadniczą różnicą pomiędzy rodzajami styropianu a właściwie ich parametrami jest współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Wartość ta jest rożna i zazwyczaj mieści się w przedziale od 0,044 do 0,031 W/mK. Przy parametrze λ sprawa jest prosta – im mniejsza jest wartość współczynnika tym lepsze właściwości izolacyjne styropianu. Równie istotne, a często pomijane, są inne parametry styropianu takie jak:
Przy styropianach fundamentowych ważna jest również cecha dużej odporności na zawilgocenie. Pod względem izolacyjności cieplnej różnice mogą sięgać nawet ponad 40% pomiędzy poszczególnymi odmianami styropianu.
Biorąc pod uwagę rożne cechy styropianu, najważniejsze przy doborze materiału jest miejsce jego zastosowania. Producenci tacy jak Termo Organika na swoich opakowaniach produktów zamieszczają docelowe zastosowanie w poszczególnych częściach budynków np. fasada, dach-podłoga, fundament czy parking. Jest to bardzo cenna wskazówka odnośnie wyboru grupy produktowej w zależności od tego czy przykładowo chcemy docieplić posadzkę lub elewację. Oczywiście każda grupa zawiera po kilka odmian różniących się parametrami wymienionymi wcześniej.
Co ciekawe Termo Organika posiada w swojej ofercie styropiany do izolacji akustycznej (w przypadku podłogi na stropie) oraz możliwość zamówienia płyt w wykończeniu jako płyta ryflowana.
Przy wyborze styropianu tak jak przy wyborze innych materiałów budowlanych często kierujemy się znajomością marki, doradztwem w składzie budowlanym lub polegamy na wyborze architekta. Pamiętać należy aby wybierać sprawdzony materiał, sprawdzonych producentów.
Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu.