Jak dobierać parametry styropianu?

Orno securitas
Wideodomofon do domu jednorodzinnego…
29 kwietnia 2017
Fibaro KeyFob
Czy pilot może być “ładny”?
16 maja 2017

Na rynku dostępnych są dziesiątki producentów płyt styropianowych.

Zasadniczą różnicą pomiędzy rodzajami styropianu a właściwie ich parametrami jest współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Wartość ta jest rożna i zazwyczaj mieści się w przedziale od 0,044 do 0,031 W/mK. Przy parametrze λ sprawa jest prosta – im mniejsza jest wartość współczynnika tym lepsze właściwości izolacyjne styropianu. Równie istotne, a często pomijane, są inne parametry styropianu takie jak:

  • wytrzymałość na rozciąganie,
  • zginanie,
  • wytrzymałość na ściskanie

Przy styropianach fundamentowych ważna jest również cecha dużej odporności na zawilgocenie. Pod względem izolacyjności cieplnej różnice mogą sięgać nawet ponad 40% pomiędzy poszczególnymi odmianami styropianu.

Biorąc pod uwagę rożne cechy styropianu, najważniejsze przy doborze materiału jest miejsce jego zastosowania. Producenci tacy jak Termo Organika na swoich opakowaniach produktów zamieszczają docelowe zastosowanie w poszczególnych częściach budynków np. fasada, dach-podłoga, fundament czy parking. Jest to bardzo cenna wskazówka odnośnie wyboru grupy produktowej w zależności od tego czy przykładowo chcemy docieplić posadzkę lub elewację. Oczywiście każda grupa zawiera po kilka odmian różniących się parametrami wymienionymi wcześniej.

Co ciekawe Termo Organika posiada w swojej ofercie styropiany do izolacji akustycznej (w przypadku podłogi na stropie) oraz możliwość zamówienia płyt w wykończeniu jako płyta ryflowana.

Przy wyborze styropianu tak jak przy wyborze innych materiałów budowlanych często kierujemy się znajomością marki, doradztwem w składzie budowlanym lub polegamy na wyborze architekta. Pamiętać należy aby wybierać sprawdzony materiał, sprawdzonych producentów.

Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.